Současnost hradu

 

Hrad Křivoklát není jen místem, kde se neustále připomíná jeho historie. Během roku zde probíhá mnoho zajímavých akcí, mezi ně patří například kouzelné noční prohlídky, koncerty, divadla, muzikály, filmový festival, ukázky řezbářského umění a jiné. Každá akce je svým způsobem jedinečná a vždy se těší velkému zájmu návštěvníků. Pravidelně se konají Královské velikonoce na Křivoklátě, Léto na Křivoklátě, s bohatým a pestrým kulturním programem, Křivoklání, Hradozámecká noc, Myslivecké slavnosti sv. Eustacha, Pocta tradicím první republiky, Svatomartinský košt a Královský advent na Křivoklátě.

Na nádvoří najdete restauraci, kavárnu a několik obchůdků. Je tu také mincovna, kde se můžete zapojit do ražení mincí s námětem Křivoklátu nebo dukátu Karla IV. Vyhledávanou aktivitou je také zážitková hra Kelleyho žalář.

Hrad nabízí nejen prohlídkové okruhy, ale i výstavy, a to jak stálé (Cesta legionáře, Můj stát a Kamenická huť), tak příležitostné či sezónní. V minulosti hrad vyhledávali významní umělci, dnes je oblíbeným místem filmařů. 

Hrad úžasným způsobem spojuje historii i současnost. Na prohlídce vás čeká cesta časem z dávného středověku až do 20. století. Nádherná hradní kaple, Královský a Rytířský sál s expozicí gotického malířského a sochařského umění, knihovna obsahující na 52 tisíc svazků, fürstenberské muzeum a obrazárna, proslulé vězení a mučírna s mučícími nástroji, monumentální Velká válcová věž s loveckými sbírkami a výhledem do okolí, příjemná procházka po hradbách, věž Huderka s černou kuchyní a vyhlídkovým ochozem, hejtmanství s příležitostnými výstavami, to vše a ještě mnohem více je hrad Křivoklát, národní kulturní památka.
   
Hradní atmosféru máte možnost okusit i v noci, můžete si u nás zarezervovat ubytování, vybrat si můžete Četnickou stanici, byt U Liščí bašty a apartmán Magistra Kelleyho. Sezona pro ubytování je celoroční a ubytováním formou dárkových poukazů můžete svým blízkým připravit i nečekaný zážitek!
  
Na výlet láká i okolí hradu, nacházejí se zde turistické stezky (výšlap k Paraplíčku, Bednářská stezka), které vás zavedou za krásnými vyhlídkami i pamětihodnostmi.        

Zajímavost
Existují dvě verze, které vysvětlují původ názvu hradu Křivoklát. První varianta praví, že v minulosti byl hrad obklopen křivými stromy, nazývaly se „kláty“, tudíž jde o spojení slov „křivý klát“. Nabízí se i druhé možné vysvětlení, podle něj byl hrad postaven na křivé plošině, nazývané plát. Jedná se o spojení slov „křivý plát“. 

Kouzelná atmosféra hradu i jeho okolí na vás zapůsobí v každém ročním období!

Rychlý kontakt

Nevíte si rady? Nevadí, ozvěte se nám, rádi vám poradíme.