Zahájení vernisáže k výstavě K. Rélink: Mezi uměním a předsudky

Zahájení výstavy Sládečkova vlastivědného muzea v prostorech nádvoří státního hradu Křivoklát. Výstava bude k vidění od 14. 5. do 31. 8. 2025.
Výstava představuje dílo malíře, který tradicionalistickým způsobem spojoval obrazy české historie s meziválečným uměním. Zprostředkovává portrét zástupce konzervativních a národoveckých tezí na pozadí dominujících modernistických směrů i liberalismu meziválečného Československa. Zároveň se zaměřuje na jeho kontroverzní postoje – antisemitismus, vyhraněný nacionalismus, a nakonec i pozdější spolupráci s nacisty. Cílem je kriticky reflektovat jeho odkaz, nikoli jej oslavovat. K. Rélink před svou dobrovolnou smrtí, kterou zvolil společně s manželkou, sloužil jako kastelán hradu Křivoklát.
Tvorba a názory tohoto umělce meziválečného období byly silně ovlivněny vyhroceně nacionalistickými, a zejména antisemitskými postoji. Výstava nabízí vhled do autorovy práce a biografie, ale především se jedná o prostředek k diskusi nad vztahem mezi uměním, politikou a etikou v době, kdy Evropa čelila vzestupu totalitních ideologií. Rélinkova osoba je důležitá, protože vyvolává diskusi o roli umělce ve společnosti a o uměleckých roztržkách, které v první polovině 20. století přecházely i do konfliktů mezi skupinami s rozdílnými politickými názory. Výstava tak nabízí hlavně vhled do kontextu a zdůrazňuje skutečnost, že antisemitismus nebyl jen výlučným fenoménem nacistické ideologie, ale šlo v Evropě od konce 19. století o hluboce zakořeněný jev. Rélinka tedy nelze chápat pouze jako jednotlivce, ale jako symptom hlubších posunů, které formovaly kulturní klima dané epochy a později vedly k dějinné tragédii 1939–45.
Výstava si klade za cíl poukázat na historické kontinuity mezi 19. a 20. stoletím a zároveň otevřít prostor pro zvažování současných analogií. Nejde pouze o téma antisemitismu, ale především o analýzu mechanismů, které vedou k vylučování, stigmatizaci a dehumanizaci jednotlivců či skupin. Výstava zdůrazňuje, že procesy jako stereotypizace, zpochybňování legitimity, zbavování lidskosti či vylučování ze společnosti nejsou pouze historickými fenomény – představují naléhavé výzvy i v kontextu dnešní společnosti. Výstavní projekt reflektuje aktuální společenské otázky a zvažuje souvislosti těchto jevů s dnešními projevy extremismu a nenávisti.
Prostranství venkovní panelové instalace je volně přístupné. Další informace o otevírací době a přístupnosti nádvoří naleznete na stránkách hradu Křivoklát.
Instalace: