28. a 29. září bude v době konání Křivoklání zpoplatněno nádvoří. Vstupenka na prohlídku se nevztahuje na akci ani na vstup na nádvoří. Vstupné na Křivoklání je 300 Kč (snížené 200 Kč). Okruh Na hradby bude uzavřen.
Filipína Welserová a Ferdinand Tyrolský
(1527–1580) / (1529–1595)
Svatba arciknížete Ferdinanda a Filipíny Welserové v lednu roku 1557 se konala tajně, jen za přítomnosti kněze a nejdůvěrnějších přátel snoubenců. Noční obřad v promrzlé kapli březnického zámku však nebyl pošetilostí romantických milenců, nýbrž holou nutností. Žena, kterou Ferdinand přivedl k oltáři, byla sice krásná, moudrá, vzdělaná a pocházela z velice bohaté a vážené rodiny, postrádala ovšem to, co dvorní zákony vyžadovaly od nevěsty příslušníka vládnoucího rodu především – urozený původ. Proto Ferdinand a Filipína museli svůj společensky nepřípustný vztah úzkostlivě skrývat.
Bezpečné útočiště své tajné lásky našli na hradě Křivoklátě u Ferdinandova věrného spojence Ladislava ze Šternberka a jeho ženy Kateřiny, sestřenice Filipíny. Během šesti křivoklátských let porodila Filipína na hradě tři děti. Prvním byl v roce 1560 syn Karel. Protože se ke svému dítěti nemohla otevřeně přihlásit (což by nutně vedlo k prozrazení vztahu k Ferdinandem), musela své těhotenství skrývat a po porodu nechat své dítě tajně odnést z hradu a položit je před branou, aby se ho poté mohla jako nalezence ujmout. Později tady Filipína přivedla na svět ještě dvojčata Marii a Filipa, obě však záhy zemřela. Právoplatného uznání svého manželství se Ferdinand a Filipína dočkali teprve v roce 1576, jen čtyři roky před Filipíninou smrtí.
Filipíně Welserové je věnována část hradního muzea. Prohlédnout si zde můžete například renesanční malovanou truhlu na šaty z 16. století, která údajně pochází z osobního majetku krásné Filipíny.