500. výročí založení hradního pivovaru na Křivoklátě

Oživlé památky

500. výročí založení hradního pivovaru na Křivoklátě

500 výročí  založení hradního pivovaru na Křivoklátě oslavíme přehlídkou piv malých regionálních pivovarů.
Na prvním nádvoří hradu Křivoklát bude dne 24. června 2017 nabízet a prezentovat 9 pivovarů tradiční piva i speciály. Degustační "dvanáctku"můžete nejen ochutnat, ale zároveň posoudit tu nejlepší a dát jí své body ve veřejné soutěži. O hudbu se postará Podřipský žesťový kvintet a hosté, od lidovek až po dixieland a s nimi se vystřídá dvojice zkušených muzikantů Petra Fabianová a Petr Ježek - Pe & Pe - Acoustic music, prezentující autorskou i převzatou akustickou tvorbu s prvky folku, amerického bluegrassu i anglosaské tradice.

Kromě poslechu hudebních vystoupení si budou moci děti i dospělí vyzkoušet a poměřit své síly v soutěžích.
Program začíná v 10 hodin a končí po 17. hodině.
    
Vstupné na akci: Dospělí 80 Kč, děti od 6 let 40 Kč
Každý platící návštěvník obdrží zdarma O,5 l 10°piva Bakalář, nebo určený nealkoholický nápoj.
http://npuvstupenky.colosseum.eu/krivoklat/list

Z historie pivovaru

Rok založení hradního pivovaru se udává jako rok 1517, i když první písemný doklad pochází až z roku 1547. Dokládá mimo jiné, že se na hradě vařilo jak pivo „staré“ (z ječného sladu), tak i pivo „bílé“, tedy pšeničné. Tedy další z mnoha dokladů, že v Čechách se historicky vařilo pivo různých stylů!

Pivovárek, z počátku vařící pivo zřejmě jen pro potřeby hradní posádky, se během četných přestaveb přesunul do areálu Dolního hradu, kde působil i v době, kdy Křivoklát přešel z vlastnictví koruny do soukromých rukou. Ve vlastnictví hradu se postupně vystřídaly tři rody vlastníků. Byly to rody Schwarzenberků, Valdštejnů a nakonec Fürstenberků, kteří vlastnili také druhý pivovar v regionu a to Krušovický. Fürstenberkové se ukázali být pro chátrající hrad pravým požehnáním. Pod jejich správou se nejen významně rozšířil pivovar, ale chátrající hrad byl na svou dobu až neobvykle citlivě rekonstruován. Touto rekonstrukcí se do dnešních dnů zachovalo mnoho prvků, které by pod méně osvícenými majiteli jistě brzy podlehly zkáze.

Po vzniku samostatného Československa Fürstenberkové projevili značnou předvídavost a Křivoklát i s pivovarem roku 1929 odprodali státu. Vyhnuli se tak pravděpodobnému zestátnění svého majetku bez náhrady v roce 1948 a pivovar se ocitnul pod státní správou téměř o dvě dekády dřív než většina pivovarských provozů v zemi. Kupodivu to neznamenalo jeho rychlý zánik, výroba se naopak udržela až do podzimu roku 1951, kdy se teprve poté definitivně zastavila. Hrad tak přišel o (z dnešního pohledu) prvotřídní atrakci a konzumenti mimo jiné i o velmi populární Křivoklátské pivo -  dvacetistupňový Kastelán.

Loga zúčastněných pivovarů - pro zvětšení klikněte na obrázek